Belirsizliklerle Dolu Bir Dünyada Güvende Hissetmek

Kesinlik ihtiyacı anksiyete bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk ve patolojik kıskançlık gibi durumlarda etken faktörlerden biridir.
Belirsizliğe tahammülsüzlük olarak kendini gösterir bu kesinlik arama ihtiyacı. Ne olacağını bilmek, neler olabileceğini tahmin edebilmek için durmadan düşünmek ve bununla ilgili endişeler duymak olarak kendini gösterir bazen. Bazen en ufak bir davranışı bile risk almak olarak görüp harekete geçmeme olarak karşımıza çıkar. Her şekilde ortada bir güvende olmak için her şeye hakim olma ihtiyacı vardır.
Ne yazık ki bu imkansız. Dünya her zaman belirsizliklerle dolu bir yer oldu. Öyle olmaya devam edecek. Bizim dünyayı kontrol edebildiğimiz düşüncesi ise güvende olma ihtiyacından gelen bir illüzyon. Hiçbir şeyden %100 emin olamayız. Önce bunu kabul etmeliyiz ki belirsizliğin arttığı durumlarla başa çıkarken zorlanmayalım. Belirsizliğin kendisi yeterince zor, bir de kesinlik beklentilerimizle daha da zorlaştırmayalım.
▫️Belirsizliğe Tahammülsüzlük Kendini Nasıl Gösterir?
Sürekli bir güvence arayışı.
Tekrarlayan kontrol etme davranışı.
Batıl inançlar, totemler yapmak.
Risk almaktan kaçınmak.
▫️Peki Ne Yapabiliriz?
Bu dünyada belirsizliğin hep olduğunu ve olacağını ve belirsizliklere rağmen kendimizi sağlıklı ve güvende tutabileceğimizi anlamalıyız.
Belirsizliği kabullenmeli, düşüncelerimizde ona yer açmalı ve onunla yaşamayı öğrenmeliyiz.
Belirsizlikler içinde de mutlu olabileceğimizi hatırlamalıyız (çünkü bugüne kadar hep böyle oldu, her şeyin kesin olduğu bir zaman hiç olmadı).
Herkesin aynı belirsizlikler içinde olduğunu, yalnız olmadığımızı ve belirsizliğin insani bir durum olduğunu kendimize anımsatmalıyız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: