Bir Başkadır

Üstünden birkaç hafta geçmiş olsa bile sosyal medyada etkisini sürdüren dizi Bir Başkadır hakkında konuşalım istiyorum. Bu sekiz bölümlük mini-dizinin bendeki tesiri oldukça büyük oldu.

Genellikle dizilerdeki terapi sahnelerini izleyemem çünkü ne doğru ne yanlış diye araştırmaya başlarım dizinin kendine has dünyasından uzaklaşırım. Bu defa böyle olmadı. Tüm terapi sahnelerini soluksuz izledim. Bunun en önemli sebebi sanırım seanslarda terapistten çok danışanı dinliyor olmamızdı (Meryemi dinlerken birden Peri’yi Gülbin ile seansında danışan rolüyle görüyor olmamız).

Biraz karakterler hakkında konuşmak istiyorum.

Peri çalışan, şehirli kadının yalnızlığını o kadar güzel vermiş ki. Bakışları, seçtiği kelimeler, giyimi, her şeyiyle insanın kalbini sıkıştırmayı başarıyor.

‘’Hem suçladı hem akladı kendini. Sonra konuşmayalım dedi çıktı işin içinden. O kadar tipik ki.’’ diyen Gülbin. Yaşadığı hayat ve ailesi arasında sıkışıp kalmış bir insan. Ne kendi hayatına, ne de ailesiyle olan yaşantılarına tam uyum sağlayamıyor. Bunun onda yarattığı sessizliği ve öfkeyi izlemek gerçekten çok keyifliydi.

Meryem dizide belki de en çok güldüğüm karakterdi. Bakışları, ince mizah anlayışı ve zekasıyla çok etkileyiciydi. Konuşamadıklarını, açıkça söyleyemediklerini kendine bile ifade edemediği ‘’uygun olmayan’’ ya da ‘’hissetmemesi gereken’’ duyguları içinde öyle çok bastırmış kim vücudu bayılarak tepki veriyor.

Yaşadığı travmayı anlamlandırmaya çalışırken susmuş, çevresinin yardımına muhtaç ama sağlıklı bir yardım alamayan Ruhiye ise bambaşkaydı. Sekiz bölüm boyunca hiç konuşmadan en çok şey anlatan kişi belki de.

Yine neredeyse hiç konuşmadan bakışlarıyla bunalmışlığı veren Hayrunnisa karakterinin ailesinin köye yola çıktığındaki dansı çok şey anlatıyordu.

Depresyonda olan karısı Ruhiye’yi anlamaya çalışan, bir yandan da ekonomik sıkıntılar içinde boğulan Yasin’e hem üzüldüm hem de karısını anlayamadığı için haksızca sinirlendim.

Hayatı mükemmel gözüken fakat aslında her gün aynı şeyi yapan, konuşacak bir şeyi olmayan ‘’boş’’ insanın temsili olan Sinan ise son zamanlarda çok karşılaşmaya başladığımız bir insanı anımsattı bana.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: