Stresle Nasıl Baş Edelim?

✨Stres, kişinin çevresindeki bir değişikliğe verdiği olumlu veya olumsuz bir tepkidir. Stres her zaman kötü bir şey değildir. Hafif düzeyde stres yaşamak kişi için işlevsel olabilir. Mesela önemli bir sunum yapacak olmak kişide hafif bir strese yol açabilir ve kişi bu sebeple daha iyi hazırlanıp sunumunda daha başarılı olabilir. Strese neden olan durumlar kişiye özgüdür. Herkes için bambaşka durumlar stres yaratabilir. Yani bir insan için olumsuz stres kaynağı olan bir olay bir başkasını hiç etkilemeyebilir.
✨Kişinin yaşadığı olumsuz bir stres uyku problemlerini, sık sık öfkelenme halini, sosyal ilişkilerde azalmayı veya anlaşmazlıkları beraberinde getirebilir. Uzun süreli ve sürekli hayatımızda olduğunda stres günlük yaşamdaki işlevselliğimizi etkileyebilir. Bu nedenle tedavi gerektirebilir.
✨Stresle baş ederken stres yaratan durumları saptamak en önemli adımdır. Daha sonra bu durumlara neyin neden olduğunu ve değiştirip değiştiremeyeceğinizi tespit etme yolu açılmış olur. Eğer stres yaratan bir durum değiştirilebiliyorsa kişi hayatını stresini azaltmaya yönelik yeniden düzenleyebilir.
✨Değişmeyecek bir durumda ise kendini zaman zaman o durumdan uzaklaştırmayı, yardım istemeyi, problemini bölüşmeyi ve kendini rahatlatacak yollar bulmayı deneyebilir.
✨Stresle baş ederken kendimizden ve dünyadan beklentilerimizi araştırmak iyi olabilir. Beklentiler gerçekçi değilse ve olmadığında strese yol açıyorsa beklentileri ve istekleri daha gerçekçi bir hale getirmek de stresi azaltmada yararlı olacaktır.
✨Dinlenmek, düzenli spor yapmak, hobilere vakit ayırmak, ve bunun gibi kişiyi rahatlatacak aktiviteler de stresi azaltmada etkili yöntemlerdir.
✨Eğer kendinizi gün içinde sık sık ve yoğun bir şekilde stres altında hissediyorsanız sizi strese sokan durumları araştırmaya başlamanız ve buna müdahale etmenizde yarar var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: