Psikoterapi ile İlgili Merak Edilenler

➰Terapi ile İlgili En Çok Merak Edilen Sorular➰

🔸Belki terapiye gidip gitmemek konusunda kararsızsınız.

🔸Belki terapinin nasıl gideceğini bilmemeniz ayaklarınızın geri geri gitmesine sebep oluyor.

🔸Belki gitmeyi çok istiyorsunuz ama süreç nasıl ilerliyor bilmediğiniz için ilk adımı atamıyorsunuz.

🔸Bu yazıyı henüz psikoterapi deneyimi edinmemiş kişiler için yazdım. En çok merak ettiğiniz soruları cevaplayıp psikoterapi süreci ile ilgili bilgi verdim.

♦️Psikoterapi Nedir?

Kişilerin hayatında işlevselliklerini bozan, sorun yaratan düşüncelerin düzeltilmesi, duygusal olarak daha iyi bir ruh haline ulaşılması, davranıştaki problemlerin değişmesi ve baş etme kuvvetinin ve güçlü yanlarının arttırılması için yürütülen seanslardır.

♦️Ne zaman Terapiye Gidebiliriz?

Hayatımızda bazı sorunlar, iş hayatındaki, aile hayatındaki veya aşk hayatındaki problemlerle baş etmekte zorluk yaşadığımızda, ruh sağlığımız olumsuz yönde etkilenmeye başladığında gidebiliriz. 

Bazı düşüncelerimizden rahatsız olduğumuzda, kendimizi sık sık kötü, huzursuz, mutsuz hissettiğimizde terapiye ihtiyaç duyabiliriz.

♦️Terapist ile ilk Görüşme

İlk görüşme bir değerlendirme görüşmesi şeklindedir. Terapist danışana onu terapiye getiren nedenlere, danışanın hayatına, ne tür bir terapi planı izleyeceklerine, danışanın terapiden beklentisine dair sorular sorar. Ona en iyi şekilde yardımcı olabilmek için danışanı ve danışanın sorununu derinlemesine araştırır. Bu seansın sonunda ne kadar zamanda bir görüşüleceği, neler üstünde çalışacakları ve danışanın seanslar arasında yapması gereken bir şey olup olmadığı da konuşulur.

♦️Seansın Süresi ve Sıklığı

Seanslar genellikle 45-50 dakika sürer. Genellikle seansların sıklığı ihtiyaca göre belirlenir. Haftada bir ya da iki haftada bir düzenlenebilir.

♦️Seans sürecinin sonlandırılması

Süreç psikoterapinin önemli bir parçasıdır. Psikoterapi sürecinde hedeflere ulaşıldıysa karşılıklı konuşularak seanslar sonlandırılabilir. 

Aynı şekilde danışanın veya terapistin psikoterapinin ilerlemediğine dair fikirleri varsa konuşulup başka bir terapistle yola devam edilebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: