Hayatı Kaçırma Korkusu

fotoğraf: pinterest

⌚️HAYATI KAÇIRMA KORKUSU⌚️

📱Sosyal medyanın sebep olduğu sorunlardan biri de “Fear of missing out” (FoMO) yani “Gelişmeleri kaçırmaktan korkmak”. Her şeye yetişmeye çalışırken, her şeyi görmeye çalışırken geliştirdiğimiz korkuya bu ad verilmiş. En yeni fotoğrafları, en son çıkan haberleri kaçırmaktan endişe duyuyorsanız siz de bu korkuyu sahiplenmiş olabilirsiniz.
📱Sosyal medyada her şey çok güzel, herkes çok mutlu, herkes geziyor ve eğleniyor; tüm bunları yaparken de mükemmel bir işleri var ve çok çalışıyor… En azından bizim gördüğümüz böyle. Bu da doğal olarak kişilerde bir şeylere yetişmek isteği uyandırıyor. Neden biz de hem çok çalışıp, hem her şeyi görüp, hem kendimize sürekli zaman ayırıp hem de sürekli gezmeyelim ki? Yapamayız! İşte “Fear of Missing Out” da bu noktada devreye giriyor olmalı.
🖥Bunu yaşıyorsanız bir çözümü var. Hem de çok basit bir çözüm. İsmi “Joy of Missing Out” yani “gelişmeleri kaçırmaktan keyif almak” Telefonu kapatıp, kaçırdığımız şeylerin keyfini çıkarmak ve kendimize odaklanmak… Her an yanlış bir şey yapıp yapmadığımızı veya bir şey kaçırdığımızı düşünmek yerine anımızdan keyif alarak kaçırdıklarımızı da keyifle kabullenmek çok güzel bir fikir gibi geliyor! Bu sayede hayatta biraz durmak, yavaşlamak, insani ilişkilere odaklanmak, kendimize sosyal medya molaları vermek fırsatını yakalarız. Anda kalırız, anları kaçırmayız. Mesela yılbaşına girerken o anı sosyal medyadan çekmek yerine o anda gerçekten bulunup tadını çıkarırız. JOMO güzel bir fikir gibi geliyor, değil mi?
📲O zaman hayatı kaçırmaktan korkmak yerine kaçırdıklarımızla ve yetiştiklerimize hayattan keyif almayı bilelim.

Kaynak: Psychology Today

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: